Professional manufacturer of daily chemical production line & industrial furnace.

Complete Detergent Powder Production Line

Laundry detergent production factory house: investment laundry detergent production profits analysis

by:Meibao     2020-10-24
Laundry detergent profits analysis: calculated on a per kilogram: 1. Production costs are zero in winter. 80 yuan, summer 0. 30 yuan. 2. Calculated on winter production costs, production costs per kilogram 0. 80 yuan, packaging bottles of 1. 50 yuan, 4 l) 。 Artificial and electricity at 0 per kilogram. Comprehensive cost per kilogram (20 yuan, 0. 80 + 1. 50 yuan present 8 + 0. RMB 20) = 1. 19 yuan. 3. Production and sales of 2000 catties = total cost 2380 yuan every day. General market price for 5 per kilogram. 00 yuan, calculated at lowest wholesale price 3 yuan per kilogram. 2000 jins production sales income is 6000 yuan every day. Revenue minus costs = profit ( 6000 yuan - 2380 yuan) X = 3620 yuan monthly profits: 3620 yuan day = 108600 yuan. Detergent production factory house, the previous: laundry detergent packing machine advantages and using scope
Custom message
Chat Online 编辑模式下无法使用
Chat Online inputting...