Professional manufacturer of daily chemical production line & industrial furnace.

Investment production laundry detergent, laundry detergent profits analysis

by:Meibao     2020-10-23
A year the four seasons spring, summer, autumn and winter, both winter and summer, daily chemical cleaning products is every day, every family, every one of us, from the morning wash gargle to sleep at night wash, all necessary articles for daily use. Its consumer market area, temperature, the age limit. Universal access to the market, as long as there is human life, you must need it. Washing rich making machine is a small investment in the project so far. Because of washing supplies raw materials proportion is the largest water, simple production technology, yield can be up to several tons every day. Sales channels and quantity determines the investors profit income. We respectively from the following data for each product sales 2000 catties a classification analysis, the results are as follows: an analysis of profit, laundry detergent, from per kilogram per calculation: & gt; Production costs are zero in winter. 0 40 yuan, summer. 10 yuan. > Calculated on winter production costs, production costs per kilogram 0. 40 yuan, packaging bottles of 0. 30 yuan. Artificial and electricity at 0 per kilogram. Comprehensive cost per kilogram (20 yuan, 0. 40 yuan + 0. RMB 30 + 0. RMB 20) = 0. 90 yuan. > Production and sales of 2000 catties = total cost 1800 yuan every day. The general market price per kilogram 3. 00 yuan, according to the lowest wholesale price 1 per kilogram. 80 yuan. 2000 jins production sales income is 3600 yuan every day. > Revenue minus costs = profit ( 3600 yuan - 1800 yuan) = 1800 yuan & gt; Profit: $1800 a month x30 54000 yuan day = 2, laundry detergent profits analysis: calculated on a per kilogram, & gt; Production costs are zero in winter. 80 yuan, summer 0. 30 yuan. > Calculated on winter production costs, production costs per kilogram 0. 80 yuan, packaging bottles of 1. 50 yuan, 4 l) 。 Artificial and electricity at 0 per kilogram. Comprehensive cost per kilogram (20 yuan, 0. 80 + 1. 50 yuan present 8 + 0. RMB 20) = 1. 19 yuan. > Production and sales of 2000 catties = total cost 2380 yuan every day. General market price for 5 per kilogram. 00 yuan, calculated at lowest wholesale price 3 yuan per kilogram. 2000 jins production sales income is 6000 yuan every day. Revenue minus costs = profit ( 6000 yuan - 2380 yuan) X = 3620 yuan monthly profits: 3620 yuan day = 108600 yuan. Detergent production factory house, the previous: the huge business of washing powder finally came
Custom message
Chat Online 编辑模式下无法使用
Chat Online inputting...